Sağlık:
Yorum Yap Yazdır
Cinsel Yaşamla İlgili Soru ve Cevaplar
8 yıllık evliyim, 2 yaşında bir kızım var. Geçen ay spiral taktırdım. İlk takıldığında hafifi bir ağrı hissetmiştim ama şimdi bir sorun yok gibi görünüyor. Spiral ilişki sırasında düşebilir mi? Bunun için sakıncalı pozisyonlar var mı?


Doğum yapmış hanımlarda gebelikten korunma için kullanılan spiral yani rahim içi araçlar; doğru takıldıktan sonra cinsel ilişki sırasında düşmezler, rahat olun. Bu nedenle pozisyona göre değişen bir risk de yoktur.

22 yaşındayım. 4 aylık bir birlikteliğim var. Partnerimle çok mutluyuz ve çocuk sahibi olmak istiyoruz. Hamile kalırsak efeleneceğiz. Şu ana kadar herhangi bir doğum kontrol yöntemi denememiş olmama rağmen hamile kalamadım. Bu benim kısır olduğum anlamına gelir mi?

Gebe kalmak için düzenli ve korunmasız bir şekilde an az 6 ay partnerinizle cinsel ilişkiye girmeniz gerekir. Şu an için endişelenecek bir durum yok, rahat olun. Ancak adetin başladığı günü 1. gün, adet süresini 4 gün ve 28 günde bir adet görüldüğünü kabul edersek; 14. günde yumurtlama beklenir, işte bu dönem en fazla hamile kalma şansınızın olduğu zamandır. Kabaca yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 11. ve 22. günler arası hamile kalma şansınız yüksektir.

10 yıllık evliyim. 3 çocuğum var. Cinsel ilişki sırasında vajinamın çok genişlediğini hissediyorum, sanki eskisi gibi değil. Vajinamın eskisi gibi olması için ne yapabilirim?
Vajinanızı eski sıkılığına kavuşturabilmek için aşk kasları adını verdiğimiz kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Hangi kas gruplarınızı çalıştırmanız gerektiğini öğrenmek için öncelikle idrarınızı yaparken idrarı yarıda kesin ve hangi kasları kullandığınıza dikkat edin. Bu sırada karın ve kalça kaslarınızın gevşek olmasına dikkat edin. Veya vajinanızın içine işaret ve orta parmaklarınızı yerleştirin ve parmaklarınızı sıkıştırmaya çalışın. Bu esnasında çalışan kaslarınız aşk kaslarınızdır. Her birim egzersiz esnasında aşk kaslarınızı 5-10 saniye süreyle kasın ve bu kadar bir süre ara verin. Bunu arka arkaya 5-10 kez uygulayın. Bu birim egzersizi günde 5-10 kez yapmanız sizin egzersizlerden maksimum fayda görmenizi sağlayacaktır. Egzersizler esnasında normal nefes alıp vermeye ve yalnızca aşk kaslarınızın çalışıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Kegel egzersizleri adını verdiğimiz bu egzersizleri evde, iş yerinde, yolda, kısacası her yerde uygulanabilirsiniz. Asla dışarıdan bu egzersizleri uyguladığınız anlaşılmaz. Bu egzersizleri her gün düzenli olarak uygulamayı alışkanlık haline getirin. Bu şekilde istediğiniz sıkılığı elde edemezseniz vajinanın operasyonla daraltılması için bir jinekologa başvurmaktan çekinmeyin.

32 yaşındayım, 4 yıllık evliyim. Devamlı kokusuz ve berrak bir akıntım var. Doktora gittim böbreklerimde taş olduğunu ve bundan kaynaklanabileceğini söyledi. Bir takım ilaçlar verdi ama akıntım hala devam ediyor. Bu akıntı beni kısır yapar mı? Sizce ne yapmalıyım?

Böbrek taşları hiçbir zaman akıntıya neden olmaz, rahat olun. Kadınlarda normal şartlarda vajina ortamının nemli kalmasını sağlayan bir salgı mevcuttur ve bu salgı kadının sağlığı açısından gereklidir. Normal durumlarda kokusuz olan bu salgı berraktır ve yumurta akını andırır. Hiçbir sorun olmasa da var olan bu akıntı fizyolojiktir yani normal bir akıntıdır.

Üniversite öğrencisiyim. Benim sorunum orgazm olamamam. Keyif alıyorum ama orgazm olmuyorum, ilişkiden sonra kendimi eksik hissediyorum. Bunun için ne yapmalıyım?

Cinsel tecrübesi az olan genç kadınlarda orgazm olamama sık rastlanan bir durumdur, rahat olun. Öncelikle kadınlarda orgazmın çoğunlukla direkt klitoris uyarısıyla oluştuğunu bilmeniz gerekir. Kadın partnerine güvenmeli, onun tarafından sevildiğinden ve beğenildiğinden emin olmalı, yeterince öpülmeli, okşanmalı ve klitorisi uyarılmalıdır. Görüldüğü gibi kadın sadece fiziksel uyarılmayla orgazma ulaşamaz, psikolojik açıdan da rahat ve huzurlu olması gerekir. Bu nedenle partnerinizle orgazm olabilmek için gerekli koşulları sağlamalısınız. Başta klitoris olmak üzere erojen bölgeler adı verilen bölgelerinizin partneriniz tarafından uzun süre uyarmalısını sağlamalısınız. Orgazm olmayı beklenti haline getirmeden veya olmamayı göze alarak sevişmelisiniz. Sevişirken kendinizi ve partnerinizi seyretmekten vazgeçmeli ve ön sevişme dönemini uzun tutmalısınız. Bu arada rahat olmalı ve dokunmanın verdiği hazza odaklamalısınız. Zamanla orgazm olmayı öğrenebilirsiniz.

19 yasında bir gencim. Penisime ve çevresindeki kıllardan kurtulmak için krem sürüyorum çünkü eski yöntemlerle uğraşmak sıkıcı bu işe kökten çözüm bulmak istiyorum. Sürdüğüm krem ileriki zamanlarda bana sorun yaşatır mı?

Kullandığınız tüy dökücü kremin içeriğini bilmiyorum. Genel olarak tüy dökücü kremler içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle alerji ve tahriş yapma riski yüksek kozmetiklerdir. Ayrıca kıl dönmesine de yol açabilirler. Sizde alerji yapmıyorsa kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Eşimle adet günü ilişkiye girdik Şimdilik çocuk sahibi olmak istemiyoruz, yine de korkuyoruz. Eşimin gebe kalma şansı nedir?

Eşinizin adet döneminde hamile kalma ihtimali yoktur, rahat olun. Ancak teknik olarak kadınlar her gün hamile kalabilirler. Çünkü kadınların yumurtlamaları düzenli olmayabilir, ara kanamalarla veya değişik hastalıklara bağlı olarak adet günlerini karıştırabilirler. Ayrıca adetin başladığı günü 1. gün, adet süresini 4 gün ve 28 günde bir adet görüldüğünü kabul edersek; 14. günde yumurtlama beklenir, işte bu dönem en fazla hamile kalma şansının olduğu zamandır. Kabaca yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 11. ve 22. günler arası hamile kalma şansı yüksektir. Ayrıca adet döneminde cinsel ilişki kişilerin özel tercihlerine bağlı olmakla birlikte, önerdiğimiz bir durum değildir. Çünkü adet döneminde vajina enfeksiyonlara karşı daha elverişli bir haldedir, kadının ve erkeğin mikrop kapma olasılıkları daha fazladır. Adet döneminde ilişkiye girdiğinizde de prezervatif kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca eğer çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsanız, bir uzamana başvurarak sizin için en uygun doğum kontrol yöntemini öğrenmelisiniz.

18 yaşında bir genç erkeğim. Kız arkadaşımla 5 dakika öpüşünce hemen testislerimde bir ağrı başlıyor, yürümemi bile engelliyor ve bütün günüm mahvoluyor. Gece uyuyup ertesi sabah kalkınca ancak geçmiş oluyor. Çok zor durumda kalıyorum. İlerde seks yapmam da sorun olur diye korkuyorum. 3 senedir günde 1 kez mastürbasyon yapıyorum acaba bir etkisi olmuş mudur? Ne yapmalıyım? Tedavi olmama gerek var mı?

Genç ve sağlıklı bir erkek olarak yoğun cinsel dürtüleriniz olması doğaldır. Kız arkadaşınızla öpüştüğünüzde yumurtalıklarınızda hissettiğiniz ağrı büyük olasılıkla, boşalma yaşamadığınız için dışarı atılmayan meninin yarattığı baskıya bağlıdır. Ayrıca sık mastürbasyon nedeniyle hissedilen suçluluğa, aşırı heyecana, gerginliğe veya cinsel deneyim eksikliğinize bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bir gün içinde geçmezse ve devamlı ağrı olmaya başlarsa içinizin rahat etmesi için bir üroloji uzmanına başvurabilirsiniz. Mastürbasyon kişinin cinsel dürtülerini tatmin etmesi ve rahatlamasının en doğal yoludur. İhtiyaç duydukça mastürbasyon yapmanızda bir sakınca yoktur, bu konuda rahatsızlık duymayın ve kendinizi suçlu hissetmeyin.

45 yaşındayım. 15 yıl doğum kontrol hapı kullandıktan sonra kasım 2007'de bıraktım. Ocak 2008'den itibaren aylık kanamalarım bittikten sonra ara ara kanamalar başladı. 2 adet arası kokusuz yumurta beyazı görünümünde akıntılar gelmeye başladı. Smear testini ağustos 2007'de yaptırdım. Ocakta yapılan ultrason temiz çıktı. Doktorun verdiği ilaçlar ara kanamaları kesti, ancak akıntılarım devam ediyor ve parça alınması lazım deniyor. Ben ise çok korkuyorum. Kanser olma ihtimali var mı?
Kadınlarda normal şartlarda vajina ortamının nemli kalmasını sağlayan bir salgı mevcuttur.
Herkesin boyu ve kilosu nasıl aynı değilse salgı miktarı da kişiden kişiye değişir. Vajinanın ıslaklığı kadının sağlığı açısından gereklidir. Normal durumlarda kokusuz olan bu salgı berraktır ve yumurta akını andırır. Menopoz ve adet öncesi dönem, gebelik, cinsel uyarım ve yumurtlama gibi doğal şartlarda vajina salgısı artabilir, ancak bu normal bir durumdur. Çünkü bu akıntı herhangi bir yakınmaya da neden olmaz. Ancak akıntı sarı-yeşil renkli ve kötü kokulu ise, beyaz çökelek peyniri gibi pütür pütürse ve ekşi kokuyorsa, beraberinde kaşıntı, yanma hissi ve o bölgede kızarıklık varsa bir sorun olduğuna işaret eder. Sizde böyle bir durum yok ve tetkikleriniz temiz çıkmış, rahat olun. Hekiminize ve verdiği tedaviye güvenin.

Benim sorunum yumurtalıklarımın kenarında oluşan iltihapla ilgili. İki kere hafif üç kerede ağır olmakla birlikte beş kere iltihap oldu. Sebebini bulamadılar. En son yapılan kan testi sonucunda verem olduğunu buldular ama sadece üreme oranımdaymış. Verem daha sonra çocuk yapmak istediğimde bir sorun teşkil eder mi?

Az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde daha çok görülen bir hastalık olan genital tüberküloz; verem mikrobunun genital organlar ve tüplere yerleşmesidir. Genital bölgelerde ağrı, adet düzensizlikleri, karında şişkinlik, ateş, terleme, iştahsızlık ve kilo kaybı ile kendini gösteren genital tüberkülozun tedavisinde ilaç veya cerrahi müdahale teknikleri uygulanmaktadır. Genital tüberküloz rahim dışı (ektopik) gebeliğe, adet kanamalarının kesilmesine ve en çok da kısırlığa (% 44–%74 oranında) yol açabilir. Doktorunuzun kontrolünde tedavinize devam edin. Çocuk sahibi olup olamayacağınız konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ayrıca tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmanız mümkündür.

Son regl bitiminden sonra bende akıntı gelmeye başladı. 2 haftadır devam ediyor. Cinsel ilişki esnasında bu akıntı daha yoğun geliyor. Eşim ve ben çok rahatsız oluyoruz bu durumdan. Ne yapmalıyım?

Vajinanın ıslaklığı kadının sağlığı açısından gereklidir. Önemli olan var olan akıntının normal mi, yoksa bir hastalık habercisi mi olduğunun ayırt edilmesidir. Normal vajinal akıntı berraktır, yumurta akını andırır ve koku yapmaz. Yumurtlama dönemi sırasında ve adet öncesi dönemde bu akıntının rengi koyulaşıp, miktarı artabilir. Ancak akıntı sarı-yeşil renkli ve kötü kokulu ise, beyaz çökelek peyniri gibi pütür pütürse ve ekşi kokuyorsa, beraberinde kaşıntı, yanma hissi ve o bölgede kızarıklık varsa bir sorun olduğuna işaret edebilir. Bu nedenle 2 haftadır devam eden ve rahatsızlık veren bir akıntınız olduğu için bir jinekologa görünüp tetkik yaptırmanızda fayda var. Tedavide fitil, krem ya da ağızdan alınan ilaçlar kullanılır. Ayrıca iç çamaşırlarınızı kaynatmanızı ve de sıcak ütü ile ütülemenizi öneririm.

24 yaşındayım. 2 yıllık erkek arkadaşım ile aramız çok iyi hiçbir sorun yok fakat o elimi tutmaktan öteye gidemiyor. Hiç bir şekilde bana daha fazla yakınlık göstermiyor. Bunu sebebini bir türlü anlayamıyorum. Sizce onu kırmadan, ona nasıl yaklaşabilirim?

Erkek arkadaşınız cinsel deneyim eksikliği, aşırı heyecanlanma, başaramama korkusu veya özgüven sorunu gibi nedenlerle size yaklaşmaktan kaçınıyor olabilir. Ayrıca yakınlaştığınızda sizin vereceğiniz tepkiden çekiniyor da olabilir. İlişkilerde açık ve samimi bir iletişim kurmak çok önemlidir. Erkek arkadaşınızla aklınıza takılan her şeyi açık açık konuşun, ondan ne istediğinizi ve ne beklediğinizi ifade edin. Sorununuz çözülecektir, rahat olun.

Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. Bahar yüzünü göstermeye başladığından beri cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunu yaşamaya başladım. Sanki sabahları yataktan kalkmaya hiç gücüm yok gibi geliyor. Neden bu hale gelmiş olabilirim? Tedavi için önerileriniz nelerdir?

Hava ve mevsim değişimleri insan biyoritmini olumsuz etkileyebilir. Dışarıda hava ne kadar güzel olursa olsun yataktan çıkmakta zorlanıyor, çok uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz. Çünkü kış şartlarına uyum sağlayan vücudunuz, baharda havanın ısınmasıyla birlikte uyum sürecine giriyor ve şaşırıyor. Ayrıca bünyenin ihtiyaçlarını ve enerjisini kontrol etmenin getirdiği bir kaygı da yaşanabilir; bu nedenle de bu sorunların ortaya çıkışı tetiklenebilir. Bu duruma “bahar yorgunluğu” denir. Bu sorundan kurtulmak için öncelikle kendimizi, doğayı ve hayatı sevmek, yorgunluklarımızın, tükenmişliğimizin, mutsuzlukların, hayal kırıklıklarının gelip geçici olduğuna inanmak gerekir. Ayrıca şikayetlerinizin üstesinden günde 5-6 porsiyon sebze-meyve tüketerek, içilen su miktarını artırarak, açık havada yürüyüş yaparak, bol bol güneşlenerek, iyi ve kaliteli bir uykuyla gelebilirsiniz. Isınan hava vücudun su ihtiyacını artıracağı için günlük içilen su miktarı 3 litre civarında tutulmalıdır. Sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyün ve 10-15 dakika aç karnına jimnastik yapın, bu zindelik sağlar. Yeşil çay için. C, A, B ve E vitaminleri, potasyum, selenyum ve omega 3 kullanın ve sentetik yerine pamuklu kumaştan üretilen kıyafetler tercih edin. Her gün akşam ya da sabah duş alın, prebiyotik içeren içecekler, bağırsak sistemini güçlendirdiği için özellikle mevsim geçişlerinde bol tüketin. Cinsel isteksizlik ve bahar yorgunluğu ile mücadelede dengeli beslenme, iş yerlerinin ve evlerin yeteri kadar aydınlatılması, çalışılan mekanda yeteri kadar pencerenin olmasının da önemlidir. Alkol tüketimini azaltın. Hoşlandığınız insanlarla görüşün ve hoşlandığınız etkinliklerde bulunun. Geleceğin getireceklerini bilmemenin kaygısını yaşamak yerine sürprizlerin güzel olduğunu düşünün.

56 yaşındayım. 36 yıllık evliyim. Eşimle severek evlenmemize rağmen emekli olduktan sonra ona karşı isteğim zamanla azaldı, cinsel hayatımız bitti ve eşimi terk ettim. 3 yıldır kendimden genç bir kadınla ilişkim var. Yüksek tansiyon hastasıyım. Kendimi hala genç gibi hissetmeme rağmen ara sıra sertleşme sorunum oluyor. Viagra veya Levitra gibi ilaçları kullanmamda bir sakınca var mı?

Ortalama 50 yaşından sonra belirginleşen zihinsel fonksiyonlarda düşüş, huysuzluk, kıskançlık ve çapkınlık gibi alışılmamış davranış şekillerinin dikkat çektiği dönem “orta yaş krizi” olarak adlandırılabilir. Orta yaş krizine giren, cinsel isteğinde yalancı bir artış yaşayan, yemeye içmeye düşen, evini, karısını, işini veya sosyal çevresini terk etmeye teşebbüs eden, kıskançlığı artan, çapkınlık yapan ve keyfine düşkün olan erkeklere halk arasında azgın teke, bu durumun yaşanmasına da azgın teke sendromu denir. Her erkekte görülecek diye bir kural olmasa da, orta ve ileri yaş içinde olan erkekler; yaşamlarını gözden geçirip kendileri için ne yaptıklarını sorgulamaya, genç bir partner aramaya ve kayıplarını fark etmeye başlayabilirler. Çok sık yapılan bir başka yanlış da, orta yaş krizine giren erkeğin tutkulu bir aşk yaşaması halinde bu sıkıntılı dönemin aşılacağı yanılgısıdır. Erkeklerde yaşlanma ile birlikte yavaş yavaş androjen seviyesindeki düşme meydana gelir. Buna bağlı olarak da sertleşme sorunları yaşanabilir. Viagra ve ondan sonra turuncu güç sloganıyla çıkan levitra gibi ilaçları bir hekim kontrolünde kullanmanızda bir sakınca yok, rahat olun. Ayrıca yaşlanmaya karşı yoğun bir kaygı ve korku duymayın. Doğa, yaşadığınız toplum ve yakın çevrenizle uyum içinde olun. Bu dönemi bir geçiş dönemi olarak değerlendirin ve yaşla birlikte gelen değişimi de hayatın bir parçası olarak algılayın. Çünkü her yaş döneminin kendine has güzel yönleri vardır. Dinç ve sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için düzenli egzersizler yapın. Genç kalmayı bir zorunluluk gibi algılamayın. Spor yapın, sigara ve alkol almayın, bazı hobiler gibi çeşitli aktivitelere yönelin.

Benim sorunum, geç boşalma. 45 dakika - 1 saat arasında sürüyor. Zonguldak'ta oturuyorum. Buradaki ürologların hepsine gittim. Bana “daha ne istiyorsun, millet erken boşalıp ağlıyor” gibi türü konuşmalar yapıp, vitamin hapı yazıp gönderdiler. Psikologa dahi gönderildim ama maalesef bana multi vitamin yazdı, gönderdi. Hiç bir şekilde ne kan tahlili ne hormon tahlili veya benzeri tahlil yapılmadı. 2 senedir evliyim ve de karşımdaki insan dahi bu durumdan rahatsız. Ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen bir yol gösterin.

Sürekli ya da yineleyici bir biçimde boşalmanın gecikmesi ya da olmaması olarak tanımlanabilen geç boşalma nadir görülen erkek cinsel işlev bozukluklarından biridir. Kendisini, boşalmanın hiç olmaması (mastürbasyon, uyku ve cinsel birleşme sırasında), kısmen oluşması (mastürbasyonda oluşan ancak cinsel birleşme sırasında oluşmayan) ya da oldukça uzun süren bir uyarılma sonunda oluşan boşalma biçiminde gösterebilir. Genellikle aşırı kontrollü ve kendini cinselliğe bırakmakta güçlük çeken ve partnerine düşmanlık duyguları yaşayan erkeklerde görülen bir bozukluktur. Şeker, prostat gibi hastalıklar ya da kullanılan bir takım ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabildiği gibi, başaramama korkusu yaşayan, eşiyle ilişkisinde sorunları olan, kaygılı, takıntılı ve mükemmeliyetçi erkeklerde daha sık görülmektedir. Ayrıca mastürbasyon yapmayı alışkanlık haline getirmiş olan erkekler, eşleriyle girdikleri cinsel ilişkiyi mastürbasyon kadar uyarıcı bulmayabilirler ve nedenle de boşalmaları gecikebilir. Eşinizle açık açık konuşun ve ondan destek isteyin. Cinsel check-up yaptırın. Cinsel ilişki öncesi rahatlayıp gevşemeniz, kafanızdaki olumsuz düşüncelerden arınmanız, uzun bir ön sevişme yapmanız ve aşamalı olarak uygulanacak mastürbasyon egzersizleri ile mastürbasyondan duyulan hazzı vajinaya yönlendirmek faydalı olacaktır.

30 yaşındayım. Hiç mastürbasyon yapmadım. Erkekler yapar diye bilirim. Erkek arkadaşım “yapsan iyi olur, orgazmı yaşamış olursun, daha ilerde orgazm sıkıntısı çekmezsin” dedi. Sizce yapmalı mıyım? Bunun bana ne gibi faydası olabilir?

Mastürbasyon, kişinin kendi kendini cinsel doyuma ulaştırmasıdır. Mastürbasyon yasak, pis veya ayıp değildir. Erkekler kadar olmasa da, ihtiyaç duyduklarında kadınlar da mastürbasyon yapabilirler ve bu çok doğal bir eylemdir. Mastürbasyon yoluyla kişi rahatlar, gevşer, kendi bedenini tanır, nerelerine dokunulmasından zevk aldığını keşfeder ve bir partneri yoksa cinsel dürtülerini en uygun şekilde tatmin etmiş olur. Cinselliği keşfetmek, bedeninizi tanımak ve orgazm olmayı öğrenmek için ihtiyaç duydukça mastürbasyon yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak yapıp yapmama karı sizin bir seçiminiz olmalıdır.

19 yaşında bir erkeğim. Sperm miktarı diye bir şey var mıdır? Erkekteki sperm miktarı azalır mı?
Sperm üretimini FSH, LH ve testosteron gibi hormonlar kontrol eder ve erkeklerdeki sperm hücreleri ileri yaşlara kadar sperm üretmeye devam eder. Sperm miktarı yaşa bağlı olarak azalabilir. Ayrıca sigara, alkol, uyuşturucu ve bir takım ilaçların kullanımı, sauna ve hamam gibi yüksek ısılı yerlerde bulunmak sperm üretimini olumsuz etkileyebilir.
Nişanlımla ilişkiye giriyoruz ve genelde ilişkiden sonra vajinamda büyük bir ağrı hissediyorum. Bu da beni isteksiz yapıyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Cinsel ilişki sonrasında vajinanızda ağrı hissetmeniz; fiziksel bir nedene bağlı olabileceği gibi, psikolojik de olabilir. Öncelikle jinekolojik bir muayeneden geçmelisiniz. Vajinanızda bir yara, kist ya da enfeksiyon olabilir ve bu durum ağrıya yol açabilir. Eğer jinekolojik muayene sonrasında fiziksel bir neden çıkmazsa, sorunun psikolojik olduğunu düşünebiliriz. Bu durumda cinsellik konusunda bilgi eksikliğinizi gidermeniz ve katı inançlarınızı sorgulamanız gerekebilir. Cinselliği bir görev olarak görüyorsanız, evlenmeden önce nişanlınızla cinsel ilişki yaşıyor olmak sizi içten içe rahatsız ediyor ve suçluluk duymanıza neden oluyorsa psikolojik olarak cinsel ilişki sonrası ağrı hissediyor olabilirsiniz. Eğer cinsellikle ilgili suçluluk, endişe, kaygı gibi duygularınız varsa bunları nişanlınızla açık açık konuşun ve size bu konuda destek olmasını isteyin.

Eşimle cinsellik yaşarken önceden sıvı gelirdi ama 2 yıldır çok az geliyor. Ayrıca her seksten sonra karnım şişiyor ve gaz oluşuyor, çok acı çekiyorum. Bu sıkıntım birkaç gün sürüyor. Kasıklarım çok ağrıyor, seks bana işkence gibi geliyor. Doktora gittim ama bir değişiklik olmadı. Ne yapmam gerekli?

Cinselliği bir görev gibi gören kadınlarda zamanla uyarılma bozukluğu görülmesi sık rastlanan bir durumdur. Ayrıca cinsellikle ilgili toplumsal baskılar, yeteri kadar cinsel eğitimin ve cinsel deneyimin olmaması, varolan cinsel kültürün çiftleri yanlış ve yetersiz cinsel tekniklere yönelten yapısı, cinsel etkinliğe yeterince hazırlanmama, yeterli önsevişme ve yeterli klitoral uyarının olmaması ya da eşte erken boşalma ve sertleşme bozukluğu gibi sorunların bulunması, ilaç yan etkileri, depresyon, anksiyete, suçluluk, gebelik korkusu, ilişki sorunları ve el yıkama, sıraya koyma, kontrol etme ya da dua etme, sayma gibi eylemleri içeren obsesif-kompulsif bozukluk gibi altta yatan ruhsal sorunlar diğer nedenlerden birkaçıdır. İlişki sonrası yaşadığınız şişkinlik, gaz ve kasıklarınızdaki ağrı ise bilinçdışı korkularınızın bir sonucu olabilir. Uyarılma sorunu olan kadının cinsel tedavisinde hedef, cinselliğin olumlu bir şekilde gündeme almasını ve nasıl haz alınabileceğini öğrenmektir. Bu amaçla ilk olarak cinsel bilgilerinizi arttıracak kaynakları okunmanızda, erotik filmler izlemenizde, eşinizle birbirlerinize özen göstermenizde ve cinsellik için özel zamanlar yaratmanızda fayda var. Daha sonra eşinizle cinsel uyarılma veya orgazm sağlamak yerine duygusal ve bedensel bir yakınlaşmayı hedeflediğiniz sevişme çalışmalarına geçebilirsiniz. Bu aşamada başta klitoris olmak üzere bedeninizin duyarlı yerlerini keşfetmeniz, hem okşanmaktan hem de okşamaktan haz alabilmeyi öğrenmeniz önemlidir. Zamanla bu sorunu aşabilirsiniz.

18 yaşında bir bayanım. İki hafta önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik. Tam anlamıyla cinsellik yaşamadık. Hala adet olmadım. Hamile olma ihtimalim var mı?

Sürtünme yoluyla seviştiğinizde hamile kalma ihtimaliniz oldukça azdır. Ancak sevişme sırasında iç çamaşırlarınızı çıkardıysanız ve erkek arkadaşınız üzerinize boşaldıysa düşükte olsa hamilelik riski oluşabilir. Adetinizin gecikmesinin hormonsal ya da mevsimsel başka nedenleri de olabilir. Endişelenmeden önce biraz daha bekleyin. Eğer adetiniz 10 günden fazla gecikirse gebelik testi yaptırmanızda fayda var.

23 yaşındayım. 13 yıldır şeker hastasıyım. 4 senedir ereksiyon sorunu yaşıyorum ve meni gelmiyor. Ürologa gittim, sadece ereksiyon giderici hap verdi ama bir faydası olmadı. Şimdi ne yapmalıyım?

Şeker hastası olan erkeklerde bazen meni gelmemesi veya sertleşme sorunları görülebilir. Çünkü şeker hastalığı penise kan akışını sağlayan damarlar ve sinirler üzerinde hasara neden olabilir. Ayrıca 13 yıldır yaşadığınız hastalıktan dolayı ruhsal anlamda sıkıntılarda meydana gelebilir. Öncelikle kan şeker düzeyinizi kontrol altında tutmalı, ilaçlarınızı düzenli kullanmalı, beslenmenize dikkat etmeli ve egzersiz yapmalısınız. Ayrıca bir cinsel terapiste başvurup cinsel check-up yaptırmanızda fayda var.

2 sene önce prostat kanseri oldum. Radyoterapi gördüm. Şu anda sağlık durumum iyi. Fakat cinsel temastan sonra penisimde şiddetli ağrı oluşuyor. Üroloji doktorum; “o zaman temasa girme” diye öneride bulundu. Sizce bu ağrılar normal midir? Geçici midir? Yoksa doktorun dediği gibi temastan uzak mı durmam gerekiyor? Bir tedavi olanağı yok mu?

Prostat kanseri, çevredeki lenf bezlerine veya kemiğe sıçradığında ameliyat önerilmez, bu durumda ilaç tedavisi veya radyoterapi uygulanır. Dışarıdan verilen radyasyon tedavisi hastalarda ereksiyon yeteneğini sınırlayabilir, çevre dokularda veya damarlarda hasara yol açtığı için peniste ilişki sonrası ağrılara yol açabilir. Ayrıca halk arasında, prostat kanserinden sonra cinsel hayatın tamamen sona erdiği düşüncesi yaygındır, ancak bu doğru değildir. Bu nedenle rahat olun ve kafanızdan bu tür düşünceleri atarak sevişmenin hazzına odaklanın, bol sıvı alın, düzenli egzersiz yapın, beslenmenize dikkat edin. Zamanla ağrınız azalacaktır.

3 aylık hamile bir bayanım. Eşimle cinsel hayatımıza devam etmek istiyoruz ancak bebeğimize bir şey olur endişesiyle korkuyoruz. Ayrıca bu sebepten eşimi beni aldatmasından korkuyorum. İlişkiye girmemiz bebek açısından risk oluşturur mu?

Gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan hormonsal, bedensel ve psikolojik değişiklikler kadının cinsel isteğini azaltabilir, ancak 3. aydan sonra kadın gebeliğe alışır ve tekrar cinsel istek duymaya başlar. Kanama ya da düşük riski taşımıyorsanız, hamileyken eşinizle cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Aksine eşinizle yaşayacağınız keyifli ve huzurlu bir sevişme ruh halinizi olumlu etkileyecek ve kendinizi bir kadın olarak çekici hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak yine de bunun kararını doktorunuzun vermesi en doğrusudur. Ayrıca eşinizle endişelerinizi ve korkularınızı paylamanızda fayda var.

Erkek arkadaşım ilişki sırasında prezervatif kullanmak istemiyor. “Böyle daha rahatım” diyerek korunmasız ilişkiye giriyoruz. Hamile kalmaktan korktuğum için hap kullanıyorum ama asıl sorun, herhangi bir hastalık kapmaktan çok korkuyorum. Sevgilimi buna nasıl ikna edebilirim?

Erkekler genellikle cinsel ilişkiden aldıkları hazzı azalttığını söyleyerek, prezervatif kullanmaya yanaşmazlar. Doğum kontrol hapı sizi gebelikten korur, ancak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için prezervatif en iyi yöntemdir. Bu durumdan duyduğunuz rahatsızlığı ve endişelerinizi erkek arkadaşınızla paylaşın, eğer prezervatif kullanmak istemiyorsa, birlikte bir hastaneye giderek cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgi alıp gerekli testleri yaptırabilirsiniz. Böylece sizin de içiniz rahat edecektir. Unutmayın ki cinsellikte tek eşlilik, iletişim, paylaşım ve karşılıklı tatmin önemlidir. Her cinsel ilişkide aynı endişeyi taşımanız ileride cinsellikten soğumanıza ve kaçınmanıza yol açabilir. Bu nedenle erkek arkadaşınızla birlikte her ikinizi de memnun edecek bir korunma yöntemi bulmanızda ve kullanmanızda fayda var.

Eski sevgilim canı sıkıldıkça ya da kız arkadaşıyla kavga edince beni arıyor. Beni çok özlediğini söylüyor. Daha doğrusu benim onu unutamadığımı bildiği için beni kullanıyor. Her ilişki sonrasında da ortadan kayboluyor. Kendimi çok çaresiz hissediyorum. Ne yapmalıyım? Doktora gitmemin bir faydası olur mu?

Ruhsal bakımdan sağlıklı bulunan kimselerde bağlanma sorunları görülebildiği gibi, bu sorunların birtakım ruhsal bozukluklar eşliğinde ortaya çıktığı da olur. Çaresizliğin giderilmesi açısından ruhsal sorunlar ile bağlanma bozuklukları arasındaki ilişkinin iyi kavranması çok önemlidir. Bu açıdan bakıldığında eski sevgilinizin sizden bir türlü kopamaması kadar sizin her zaman “evet” diyebilecek bir kişi olmanızda üzerinde durulması gereken bir konudur. Yaşadıklarınız sizi rahatsız ediyorsa ve kendinizi kullanılmış hissediyorsanız onunla görüşmemeniz uygun bir seçim olacaktır. Ancak her gün yaşantımız içinde yapmakta olduğumuz seçimler; saptadığımız hedefler ve değerler hiyerarşisinin bir sonucudur. Bu nedenle yaşadıklarınızı tekrar gözden geçirmenizde ve işin içinden çıkamadığınızda bir uzmandan yardım almanızda fayda var.

13 yaşındaki kızımı erkek arkadaşıyla yarı çıplak halde yakaladım. Ne yapacağımı bilemedim ama kızdığım için şu anda kızım benimle konuşmuyor. Bu yaşlarda cinsel deneyimler yaşamasını doğru bulmuyorum. Ne yapmalıyım? Psikologa götürsek bir faydası olur mu?

Ergenlik dönemi karşı cinse dair cinsel duygu ve dürtülerin yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Hem erkekler hem de kızlar cinselliği merak ederler ve kendi aralarında bu konuda konuşurlar. Cinsellik yemek, içmek kadar doğal bir olgudur ve öncelikle sizin bir ebeveyn olarak bu gerçekleri kabul etmeniz gereklidir. Kızınıza kızmak yerine, onunla açık ve samimi bir şekilde bu konuyu konuşabilirsiniz. Kızınızın ve erkek arkadaşının cinselliği merak etmesinin çok doğal olduğunu, ancak bunu doğru yer ve zamanda, yaptıklarının sorumluluğunu alabilecek yaşa geldiğinde, yine kendi isteği ve kararıyla yaşayabileceğini anlatabilirsiniz. Unutmayın ki, çocukların ve gençlerin cinsellikle ilgili sorularını cevapsız bırakmak bir çözüm değildir. Eğer siz onlara gerekli bilgiyi vermezseniz, akranlarından bir takım bilgiler edinirler ve bu bilgilerin ne kadar sağlıklı olduğu da şüphelidir. İşin içinden çıkamadığınızı düşündüğünüzde bir uzmandan yardım alabilirsiniz, faydası olacaktır.

Sevgilim beni arkadaşları, ailesi ve tanıdıklarından gizliyor. Bir anlam veremiyorum. “Acaba beni aldatıyor mu, başka birsi mi var” diye düşünüyorum ama çok iyi giden bir cinsel hayatımız var. Ben onu çok seviyorum, sizce o beni sırf cinsel hayatımız için tercih ediyor olabilir mi? Kafasında böyle bir fikir varsa bunu nasıl değiştirebilirim?

Erkek arkadaşınızın neden bu şekilde davrandığını bir tek o bilebilir. Bu nedenle onunla açık açık konuşmanızda fayda var. Ancak suçlayıcı ve sorgulayıcı bir şekilde değil de; bu durum karşısında neler hissettiğinizi, değersizlik ve güvensizlik duyguları içinde olduğunuzu samimi bir dille ifade ederek yaklaşırsanız olumlu bir iletişim kurmuş olursunuz. Sizi sadece cinsel hayatınız için tercih etmemesi için aranızdaki tutkuyu arttırmalı, ilişkinize gizem katmalı, ona değer verdiğinizi hissettirmeli ve seks yaparken sadece fiziksel hazzı değil duygusal hazzı da düşünmelisiniz. Ayrıca sevgiliniz sizi ailesiyle ve arkadaşlarıyla tanıştırmıyorsa, iş saatleri değişmeye başlamışsa, sizden çok kendisine daha fazla özen gösteriyorsa, sık kavga çıkarıyorsa, sizinle eskisi vakit geçirmiyorsa, yalan söylüyorsa veya seksi iç çamaşırları tercih ediyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir, dikkatli olmalısınız.

27 yaşında bir bayanım. 2 yıllık erkek arkadaşım beni beraber olmaya zorluyor. “Bu yaşa geldin hala neyi bekliyoruz” diyor. Oysa ben evlenmeden beraber olmak istemiyorum. Eğer böyle bir olay yaşarsam aileme karşı çok utanırım, intihar ederim. O ise benimle dalga geçiyor. Erkekler için her şey seks demek mi?

Cinsellik hem erkeğin hem de kadının doğal bir ihtiyacıdır, ama en önemlisi sevginin ve hazzın paylaşımıdır. Erkek arkadaşınız sizinle beraber olmak istiyor olabilir, ancak sizin bu konuda tereddütleriniz varsa buna saygı göstermesi gerekir. Erkekler için sek her şey demek değildir, rahat olun. Ancak erkek arkadaşınızla bu konuyu açık açık konuşmanızda, cinsellik konusundaki duygu ve düşüncelerinizi ve evlilik öncesi cinsel ilişki yaşamanın sizi rahatsız edeceğini onunla paylaşmanızda fayda var. Çünkü suçluluk duyguları içinde, huzursuz ve endişeli bir şekilde cinsellik yaşarsanız, bu daha sonra cinsel isteksizlik ve orgazm olamama gibi işlev bozukluklarına da yol açabilir.

46 yaşında bir bayanım. Yıllardan beri regl günlerimde çok fazla kanamam olurdu. Geçen sene mart ayında daha da fazlalaştı. Doktor yumurtalıklarımda kistler olduğunu söyledi. Doktor: “Kanser riskine karşı yumurtalıklarınızı alalım gitsin, nasıl olsa menopoza girmenize birkaç sene kalmış, biran önce girersiniz olur biter” dedi. Bu kistlerden yumurtalıklarımı aldırmadan kurtulamaz mıyım? Yeniden hamile kalmak istesem bu kistlerle mümkün mü?

İçi sıvı dolu olan keseciklere “kist” adı verilir ve vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Birçok kadında sıkça gördüğümüz bu durum için endişelenmenize gerek yok. Çünkü menopoza girmemiş kadınlarda görülen kistlerin çoğu kötü huylu olmayan ve zamanla kendi kendine kaybolabilecek türdendir. Bunlar çoğu zaman adet düzensizliği, aybaşı döneminde fazla kanama, tüylenme, ses kalınlaşması, karında şişlik, karın veya kasık ağrısı, sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, kabızlık, ağrılı dışkılama gibi sorunlara yol açsa da genellikle herhangi bir belirti vermezler. Kistlerin tümü ameliyat gerektirmez. Ancak kistin şiddetli belirtilere neden olması, doğum kontrol hapı tedavisine yanıt vermemesi, kistin dönme, yırtılma veya patlama riskinin yüksek olması ve kistin bir yumurtalık kanseri olduğundan şüphelenilmesi durumlarında ameliyatla çıkarılmasını gerekebilir. 46 yaşında olmanızdan dolayı kistlerinizin iyi huylu veya kötü huylu olduğunun mutlaka bir jinekolog tarafından tekrar değerlendirilmesinde fayda var. Teknik olarak menopoza girmediğiniz için hamile kalma şansınız düşükte olsa vardır. Ayrıca yeniden hamile kalmanız veya doktorunuzun önerisiyle uzun süre doğum kontrol hapı kullanmanız; kistlerinizi küçülteceği gibi yumurtalık kanserine yakalanma riskinizi de etkili bir şekilde azaltacaktır.

28 yaşında bekar bir erkeğim. Yaklaşık 8 yıldır sertleşme sorunu yaşıyorum. Tam sertleşme olmadan hemen boşalıyorum. Tam boşalırken sertleşme oluyor ve serleşme hemen kayboluyor. Cinsel isteksizlikle karşılaşıyorum. Doktora gittim, hormon testti yapıldı. Sonuçlarda olumsuz bir şey çıkmadı. Sorunum psikolojikmiş. Ne yapmalıyım?

Cinsel ilişki için gerekli sertleşmeyi başlatamama veya devam ettirememe durumuna sertleşme bozukluğu yani iktidarsızlık denir. Penisin sertleşme refleksi birçok nedenle bozulabilir. Bahsettiğiniz kadarıyla sizin probleminizin nedeni başaramama korkusu olabilir. Buna cinsel bilgisizlik, yanlış bilgilenme, cinsel etkinlik sırasında partnerin olumsuz davranışları, cinsel yanıta ilişkin kaygılar, devamlı aklı penise takma, cinsel performansı bir seyirci gibi takip etme, gerçekçi olmayan beklentiler ve cinsel mitler yol açıyor olabilir. Stres, gerginlik, sürekli cinsel sorun yaşamak ve her cinsel ilişki öncesi sertleşmenin olmayacağı veya erken boşalacağım kaygısı; cinsel ilgi ve isteği de olumsuz etkileyebilir, gene olmayacak beklentisine yol açarak sertleşme refleksini bozabilir ve erken boşalma yapabilir. Ancak bu durumdan kurtulmanız mümkündür, rahat olun. Öncelikle sevişirken dokunmanın verdiği hazza odaklanın, başarmayı hedef haline getirmeyin, başarısızlığı göze alarak sevişin ve endişelerinizi partnerinizle konuşun. Başaramama korkusu, hiçbir zaman denemenize engel olmamalıdır. Stres yapmadan ve gevşemiş bir halde tekrar tekrar deneyin ve kendinizi zamanın teskin edici etkinse bırakın. Partnerinizle kuracağınız iyi ilişkiler cinselliği sevmenizde ve korkmadan yaşamanızdaki en temel faktörlerden biridir. Ancak sorun devam ederse bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.

Kız arkadaşımla ilişkide olurken her defasında başarısız oluyorum. Doktora başvurdum, fiziksel olarak hiç bir sorunum yokmuş. Benim kendini beğenmeme ve çok heyecanlanma sorunum var. Ne yapmalıyım?

Partneri karşısında gülünç duruma düşme ve alay edilme korkusu yaşayan, kendini beğenmeyen, kendi bedeniyle barışık olmayan veya ilişkide aşırı heyecanlanan erkeklerde başaramama korkusu sıkça görülen bir durumdur. Bu korkuyu ortadan kaldırmak için erkeğin kendine gösterebileceği ve başarabileceği durumlar yaratması gerekir. Başaracağınız ilk şey sert bir penisine ihtiyaç duymadan rahatlıkla yapabileceğiniz güzel bir sevişmedir. Gevşeyin, rahat olun ve aşırı kaygılanmayın. Sevişme sırasında penisinizi ve sertleşmesini kafanıza takmayın, kendi cinsel yanıtlarınızı gözlemlemeden sadece dokunmanın verdiği hazza odaklanın ve cinsel hazzı yaşayın. Bu süreç içinde sertleşme sizin istediğiniz anda olmayabilir, ancak rahat olursanız kendiliğinden sertleşmeniz gerçekleşecektir.

1.5 yıllık evliyim. Boşalma sorunum var. Eşimle birlikte olduğumda zevk duyuyorum ama boşalamıyorum. Doktora gittiğimizde “çocuk doğurmaktan korktuğunuz için” dediler. Doğum kontrol hapı verdiler. 6 ay oldu bir değişiklik yok. Ne yapmalıyım?

Boşalmayı takıntı haline getiren, cinsellik hakkında olumsuz duygular taşıyan, vücudunu beğenmeyen ve kontrolü kaybetme korkusu yaşayan, evlilik ilişkisine ait sorunları olan, hata yapmaktan korkan, kendini aşırı eleştiren, takıntılı bir şekilde ilişkinin nitelikleriyle ilgilenen ve gebe kalmaktan korkan kadınlarda orgazm olamama sık rastlanan bir durumdur. Tedavide öncelikle kadınlarda orgazmın çoğunlukla direkt klitoris uyarısıyla oluştuğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle eşinizle orgazm olabilmek için gerekli koşulları sağlamalısınız. Başta klitoris olmak üzere erojen bölgeler adı verilen bölgelerinizin eşiniz tarafından uzun süre uyarmalısını sağlamalısınız. Orgazm olmayı beklenti haline getirmeden veya olmamayı göze alarak sevişmelisiniz. Sevişirken kendinizi ve eşinizi seyretmekten vazgeçmeli ve ön sevişme dönemini uzun tutmalısınız. Bu arada rahat olmalı ve dokunmanın verdiği hazza odaklamalısınız. Zamanla orgazm olmayı öğrenebilirsiniz.

Kız arkadaşımla ilişkiye girdikten kısa bir zaman sonra boşalıyorum. En fazla 4 saniye sürüyor. Lütfen yardımcı olun. Bu sürenin uzaması için neler yapmalıyım?

Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler, bir kaç basit teknikle erken boşalma endişesinden sıyrılıp, sevişmenin verdiği hazza odaklandıklarında cinselliğin doğal bir zevk halini almasını sağlayabilirler. Erkek bedenini partneriyle uyum içinde hareket ettirmeli, şimdiye yoğunlaşmalı, o anı duyumsamalıdır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı kafasından atmalıdır. Çünkü her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar. Bu nedenle erken boşalmada tedavinin esası, boşalma öncesi cinsel duyumların tekrar tekrar ve uzatılmış olarak yaşatılması ve erkeğin dikkatinin yüksek uyarılma düzeyindeki duyumlarına odaklamasıdır. Erkek boşalmak üzere olduğunu uygun zamanda fark etmeyi öğrendiğinde, boşalmayı da erteleyebilecektir. Bu amaçla sevişirken tam bir sertleşme olduktan sonra sırtüstü yatın ve bütün dikkatinizi penisten aldığınız duyumlara odaklayın. Bu sırada partneriniz ilk aşamada kuru elle, ikinci aşamada ise bebe yağı ile penisinizi uyararak mastürbasyon yapmaya başlasın. Boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde partnerinize “dur” deyin. Dur-başla tekniği adı verilen bu uygulamada acil boşalma isteğiniz geçinceye kadar bir dakikadan kısa bir süre bekleyin ve sonra, “başla” diyerek partnerinizden yeniden penisinizi uyarmaya başlamasını isteyin. Bu şekilde 3 kez durdurduktan sonra dördüncüde boşalabilirsiniz. Burada boşalmadan hemen önceki duyumları tekrar tekrar uzatılmış olarak yaşamanız çok önemlidir. Bu şekilde boşalma denetimi sağlandıktan sonra, aşamalı olarak partnerinizin üstte olduğu bir pozisyonda cinsel birleşmeye geçin. Cinsel birleşme aşamasında da “dur” deyince penisinizi vajina içerisinde hareketsiz tutarak bekleyin, sonra “başla” diyerek yeniden uyarıma başlayın. Bu şekilde boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrol sağlamış olacaksınız. Ayrıca dur-başla tekniği ile senkronize bir şekilde kasıklarınızdaki kasları kasma ve gevşetme, ritmik nefes alıp verme metotlarını da kullanmalısınız. Bu egzersizler ile sadece uzun süreli boşalma kontrolü sağlanmakla kalmaz, aynı zamanda penisinizin sertleşmesinin ve orgazmınızın kalitesini de yükseltebilirsiniz.

19 yasında bir erkeğim. Kız arkadaşım bakire olduğu için, arkadan ilişkiye girmek istiyoruz. İlişki anında kız arkadaşım zevk alır mı? Hamile kalma gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

Anal seks ile kız arkadaşınızın hamile kalması mümkün değildir. Anal seks süresince sinir bakımından zengin olan makat/anüs bölgesi beyne hoş sinyaller yollayarak kişiye zevk verebilir. Anal seksin zevk yaratması için öncelikle acı vermemesi ve kız arkadaşınızın bu cinsel davranışa karşı tutumunun olumlu olması gerekir. Çünkü birçok kişi gibi kız arkadaşınızın da anal seksle ile ilgili olumsuz yargıları, sosyal, cinsel, ahlaki ve dinsel çekinceleri olabilir. Sizi kaybetmemek için istemediği halde evet diyebilir. Bu konuyu onunla açıkça konuşmanızda, samimi bir şekilde onayını aldıktan sonra denemenizde fayda var. Ayrıca kafanızın rahat olabilmesi ve kendi sağlığınız için anal seks yaparken prezervatif kullanmalısınız.

İlk eşimle evlenmeden birlikte olduk. Beni aldattığını öğrendikten sonra bir daha orgazm olamadım. Oysa çabuk uyarılan eş zamanlı orgazm yaşamış biriydim. Cinsel ilişki esnasında “acaba kiminle ilişkide bulundu” diye düşünüyordum. Bu da beni olumsuz etkiledi. Daha sonra tanıştığım kişiyle 16 senedir birlikteyiz, evlenmedik. Orgazm olamamam harici hiç bir sorunumuz yok. Görünüşte bu durumdan şikayetçi değil, ama ben çok üzülüyorum. Nasıl bu durumu aşabilirim?

Kadının orgazm olması için bir takım koşulların sağlanması gerekir. Kadın partnerine güvenmeli, onun tarafından sevildiğinden ve beğenildiğinden emin olmalı, yeterince öpülmeli, okşanmalı ve klitorisi uyarılmalıdır. Görüldüğü gibi kadın sadece fiziksel uyarılmayla orgazma ulaşamaz, psikolojik açıdan da rahat ve huzurlu olması gerekir. İlk eşinizin sizi aldatması erkeklere karşı güveninizi yitirmenize neden olmuş, orgazm sorununuz da bununla birlikte ortaya çıkmış olabilir. Ancak artık geçmişi düşünmeyi bırakmalısınız, şu an beraber olduğunuz kişiyle orgazmı yaşayamamanız için hiçbir sebep yok. Orgazm olmayı zamanla öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle cinselliğin sizin için ne ifade ettiğini gözden geçirin, orgazmı amaç ya da takıntı haline getirmeyin, sevişmenin her anından zevk almaya çalışın. Eğer uzun ve tatmin edici bir ön sevişme yaşarsanız, devamında orgazm da kendiliğinden gelecektir.

Bir süredir sıkıntı ve depresyon halim devam etmekte, eşimle olan çekişmeler ve maddi sorunlarım beni çok etkilemektedir. Bir süredir de sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik yaşıyorum, kan testleri prostat ve hormonlar uygun olmasına karşın isteksizliğim devam ediyor. Sizce ne yapmalıyım.

İş ve ev yaşamındaki sıkıntılar ve maddi sorunların yarattığı stres, ilk olarak kendini cinsel fonksiyonlar üzerinde gösterir. Öncelikle stresle baş etmeli, eşinizle açık ve olumlu bir iletişim kurmalısınız. Stresinizi azaltmak için bir takım gevşeme tekniklerini öğrenip uygulayabilirsiniz. Sizi rahatlatacak ve keyiflendirecek etkinliklerde bulunabilirsiniz. Eşinizle samimi bir şekilde konuşup, ona bu durum karşısında hissettiklerinizi anlatın, size destek olmasını isteyin ve beraber çözüm aramayı önerin. Sevişme öncesinde işle ilgili sıkıntılarınızı ya da maddi sorunları kafanızdan uzaklaştırın, sadece eşinize ve zevk alıp vermeye odaklanın, sevişmeyi bir sınav ya da erkekliğinizi kanıtlama aracı olarak değil keyifli bir etkinlik olarak görün. Başaramama korkusundan dolayı cinsellikten kaçınmayın. Eğer eşinizle aranızdaki sorunların üstesinden gelmekte zorlanıyorsanız, bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.

Erkek arkadaşımla ilişkiye girmek istiyoruz ama kızlık zarımın bozulmasından korkuyorum daha doğrusu bozulmasını istemiyorum. Hemen kan gelir mi? Özelliklede kan gelip de durmazsa ne yaparız?

İlk cinsel ilişki ve kızlık zarı genç kızlarımızın en çok merak ettiği ve kaygı yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Kızlık zarı vajina girişinin kenarında doğuştan delik olan esnek bir yapıdır ve ilişki sırasında kızlık zarında hafif bir açılma olur, aslında kanama olmaması normalde beklenen bir durumdur. Ne yazık ki ülkemizde kızlık zarına gereğinden fazla önem verilmekte ve yanlış bir şekilde kanama olması bekaretin bir kanıtı olarak görülmektedir. Bu nedenle rahat olun, çünkü normal şartlar altında normal bir kızlık zarı ilk gecede yüzüncü gecede kanamaz, delinmez, patlamaz, yırtılmaz, cinsel ilişki ağrı ve acı yapmaz. Sadece hafif bir açılma olur ve buda rahatsanız, kendinizi kasmazsanız, sulanmanız tam olmuş ise hiç fark edilmez. Nasıl ki kuru bir ekmeği çiğnemeden, tükürüğümüzle ıslatmadan yutmaya çalıştığımızda boğazımız kanarsa, acırsa, vajinanın içine de kuru kuruya penis sokulmaya çalışılırsa, ağrı acı ve kanama olabilir. Çünkü vajinanın görevi penisi içine almak ve neslin devamını sağlamaktır. Vajina bu görevini yaparken neden sorun yaşansın? Yanlış mitleri (hurafeleri) kafanızdan atarak erkek arkadaşınızla cinsel bilgilerinizi arttıracak doğru kaynakları okumanızda ve arkadaşlık ilişkinizin cinsel birleşme yaşayacak kadar ilerlemiş olup olmadığını yeniden değerlendirmenizde fayda var.

Benim sorunum erken boşalma. Bu gerçekten önemli bir hastalık mıdır? Kız arkadaşımla cinsel ilişkiye girdiğim zaman penisim vajinaya değer değmez hemen boşalıyorum. Bu sorunumun tedavisi nedir?

Sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve erkeğin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olması olarak tanımlanan erken boşalmanın tedavisi; boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmayı amaçlayan bir takım egzersizleri yapmanızdır. Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın kız arkadaşınızla birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Kız arkadaşınıza karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın. İşe yarayacaktır.

Eşimle yaklaşık 6-7 aydır çocuk yapmak için uğraşıyoruz. Ancak olmuyor. Eşim 3 ay öncesine kadar tiroid ve kist tedavisi gördü. O tedavisi bitti. Denedik yine olmadı. Bize nasıl bir tedavi önerirsiniz? İlişki esnasında hangi pozisyonda olmak bizi daha çabuk çocuk sahibi yapar? Çocuğumuz olmazsa eşimden ayrılacağım.

Çocuk sahibi olmak her evli çiftin arzusudur, ancak bunu evliliğin devam etmesi için gerekli koşul haline getirmek hem eşinizle olan ilişkinizi yıpratır, hem de her ikinizi de gereksiz yere baskı ve stres altında bırakır. Günümüzde çocuk sahibi olmanın birçok yöntemi var, eğer eşiniz doğal yoldan hamile kalamazsa, tüp bebek gibi diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Önemli olan sizin sevgi, saygı ve güvene dayalı bir evliliğinizin olmasıdır. Hamilelik için en az 6 aylık bir zaman daha denemenizi ve bu süre içinde gün aşırı cinsel ilişkiye girmenizi öneririm. Normal bir cinsel ilişki sonrası gebelik oluşabilmesi için spermlerin vajinaya uygun şekilde bırakılması ve vajinanın spermlerin rahim içine doğru ilerleyebilmesi için uygun pozisyonda durması önemlidir. Hamilelik için en uygun pozisyon; kadının kalçasının altına ince bir yastık yerleştirerek kalçasını yükselttiği, erkeğin üstte olduğu klasik misyoner pozisyonudur. Ayrıca ilişkiden hemen sonra eşinizin ayağa kalkıp idrar yapmaya ya da yıkanmaya gitmemesini tavsiye ederim. İdeal olan cinsel ilişki sonrası eşinizin kalçalarının altına bir yastık koyarak 20 dakika kadar yatmasıdır. Meni kaçağını azaltmak için birkaç dakika kadar ilişki sonrası penisin hemen geri çekilmemesi de iyi olur. Adetin başladığı günü 1. gün ve eşinizin 28 günde bir adet gördüğünü kabul edersek, 14. günde eşinizin yumurtlaması gerekir. İşte bu dönem eşinizin en fazla doğurgan olacağı zamandır. Genel olarak 14. günden 3 gün önce ve 3 gün sonra olan dönem hamile kalma şansının en yüksek olduğu dönemlerdir. Yani 10 ile 18. günler arasında, gün aşırı cinsel ilişkiye girmek, herhangi bir sorununuz yoksa, eşinizin hamile kalması için yeterli olacaktır.

doktorsitesi.com
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Sergen Yalçın sağlık için reklam yüzü...
Futbol Dünyasının yakından tanıdığı isimlerin başında gelen Sergen Yalçın geçtiğimiz günlerde sağlık...

Haberi Oku