Magazin:
Yorum Yap Yazdır
Utku Uysal ile Habertürk'ten Helin Avşar'ın olay yaratacak röportajı: Ali Sunal benim hiç tipim değil!
"Ali tipim değil"

Utku Uysal, İstanbul gece hayatının en eğlenceli isimlerinden biri. Geçen hafta Ali Sunal ve Gökçe Bahadır’ın ayrılık haberiyle adı gündeme bomba gibi düştü.

HELİN AVÞAR- GAZETE HABERTURK- HT PAZAR

Sunal ve Bahadır iddialarla ilgili konuşmadı. Yanlışlığı düzeltmek için açıklama yapan tek isim Utku oldu. Düzenlediği basın toplantısında iki, üç kelimeyle olayın doğru olmadığını anlatmaya çalıştı. Belli ki orada söylenenlerden daha çok anlatacağı şey vardı. Ben de yıllardır tanıdığım Utku’nun kapısını çaldım, olup biteni etraflıca konuştuk...

Utku Uysal’ın yolu sahnelere nasıl düştü?
1993’te sahneye çıktım. Fatih Ürek, Arto ve Aydın vardı o zamanlar, eşcinsellerden daha çok arkadaşlarım sizlerdiniz. Onların yapabileceği kötülükleri bilecek kadar deneyim sahibi değildim. Çok saf ve temizdim. İnsani duygulara sahiptim.

Seni izlemeye gelenler de iyi aile çocuğu gençler miydi?
Keşke o yıllar daha uzun sürseydi. Bazen kendime “Keşke her şeyi çabuk öğrenmeseydim” diyorum. Ama mecburen öğretiyorlar. Sahneye çıktığım ikinci sezonda benim olan çarşamba günleri Fatih Ürek’in, cumartesiler de Aydın’ın oldu. “Yeni çıkan birine neden engel oluyorlar” diye sormuştum. Bir şeyleri hep iyi niyetle sürdürdüm ama onlar iyi niyetli değildi. Bak şimdi herkes evinde oturuyor. Çünkü herkes kalbinin ekmeğini yiyor. Beğenmedikleri, hor gördükleri Utku ise bir şekilde hep iş yaptı.

“Gay camiası birbirine çamur atar” derler.
Kadınlar kadınlara, erkekler erkeklere nasıl davranıyorsa eşcinseller de birbirlerine aynı şekilde davranıyor. Gay’lerin içinde aynı anda hem erkek hem kadın beyin çalışıyor. Senin düşünemeyeceğini ben 70 kere düşünürüm. İndirir kaldırırım.

Ne gibi mesela?
Bir erkeğin seni kandırmasıyla beni kandırması arasında dağlar kadar fark var. Çünkü sen kadınlığın getirdiği kadar düşüneceksin. Bense Allah’ın bana üflediği ruh kadar düşüneceğim. Ancak beni kandırmasına izin verdiğim kadar kandırabilir.

Kendini çok fazla yoruyorsun değil mi?
Tabii ki. Bana gelen bütün erkeklere kadın halimle erkeklik yaptım. Seks olarak değil, onlara ben baktım.

‘AİLE İÇİNDE BANA KİBAR ÇOCUK DİYORLARDI’


İstanbul’a ne zaman, neden geldin?
Balıkesir’den moda eğitimi için gelmiştim.

Ve kendini bir anda sahnede buldun.
Bir arkadaşım beni, Aydın’ı izlemeye götürdü. Sahnedeki kişiye inanamadım.

Neden?
Bir eşcinselin bu kadar saygı gördüğünü hiç görmemiştim.

Cinsel kimliğini ilk ne zaman hissettin?
6 yaşındaydım. Doğuştan gelen bir durum bu. Hiçbir normal erkek kendini bu tür bir sıkıntıya sokmaz. Çok iyi bir yaşam sürsen bile hep 1-0 yeniksin. Kontrol etme şansınız yok. Allah’ın verdiği bir eksiklik.

Balıkesir’den geldin, sonra?
Marmara Üniversitesi Tekstil Bölümü’nü kazandım. Zeki bir çocuktum. Çift yumurta ikizim var bu arada.

Kıskanıyor muydun onu?
Hiç kıskanmadım, çok çirkin bir kızdı.

“Ondan güzelim” mi diyordun?
Hayır. Hiç öyle bir derdim olmadı. Aile içinde bana “Kibar çocuk” diyorlardı. O yüzden kız kılıklı, homoseksüel ne demek bilmiyordum. Annem ve babam öğretmendi. Aralarında “Utku kız gibi, hanım evladı” diyorlardı belki ama ben duymadım. Zaten erkeklere yakınlık filan da hissetmiyordum. İstanbul’a gelene kadar bir erkekten hoşlanmadım.

Üniversite için İstanbul’a geldin ve...
17 yaşında bir genç olarak, farklılıklarım ister istemez bulunduğum şehirde de fark ediliyordu. Mesleğimi yapabileceğim, doğamı yansıtabileceğim güzel koleksiyonlar hazırladığıma inanıyordum. Üniversite birinci sınıfın sonunda “İt iti bulur” derler ya o beni mıknatıs gibi çekti. İlişkimiz başladı. Bir gece beni gay kulübe götürdüler. “Allah’ım tek değilmişim” dedim. Yavaş yavaş bilgi sahibi olmaya başladım. Aydın’ı gördüğümde şoke oldum. “Bu işin sonu ” demiştim. Çünkü barlarda gördüklerim gibi değildi. Kraliçe gibiydi.

‘YAPTIÐIM ÞEYLERİN GÜNAH OLDUÐUNU BİLİYORUM’


O zamanlar çok popülerdi Aydın.
Evet. Çok da güzel bir erkekti. Bir gece bir mekânın çatı katında püsküllü montuyla şarkı söyleyen ve bugün ismini Yılmaz Morgül diye bildiğimiz kişiyle karşılaştım. O zamanlar popüler müzik modaydı. O böğür böğür söylediği için de mekâna kimse gelmiyordu.

Türk Sanat Müziği mi söylüyordu?
Çok bilmiyorum bir süre sonra iş yapamadığı için işine son verdiler. Yerini bana teklif ettiler. Kabul ettim ve tanıdığınız Utku orada doğdu. İstanbul’un en gözde mekânlarının hepsinde çıktım.

İstanbul’da yaşayan herkes seni dinlemiştir herhalde.
Eğlenmeyi seven, değişik şarkılar dinlemek isteyen herkes diyelim. 1998 senesine kadar sahneye çıktım. 1998’de ameliyatlarım başladı.

İlk erkek arkadaşın kimdi? Nasıl âşık oldun?
Sahnedeki ikinci senemde tanıştık. Bir sürü tereddüt yaşadım. Aklımda hep doğru mu yapıyorum yanlış mı sorusu vardı.

“Günah mıdır” diye düşünüyor muydun?
En başından beri düşündüm.

Dua eder misin?
Hep ederim. Yaptığım şeylerin günah olduğunu biliyorum.

“Doğuştan” deyip sorgulamıyor musun?
“Allah sana irade veriyorum, yapma” demiş. Evlenmemiş bir kızın ilişkiye girmesi nasıl günahsa benimki de o kadar günah. Benimkinin farklılığı kendi cinsimle olması. İlk ilişkim beş sene sürdü. Çok mutluydum. Ama artık onun ruhuna hitap edemiyordum. O gay yaşamaktan yanaydı. Ben tam tersi sakalsız, kılsız, tüysüz, daha feminen kıyafetler giymek isteyen biriydim.

O cinsel kimliğini gizliyor muydu?


Hayır.

"ALİ SUNAL'I 5 SENEDİR GÖRMÜYORUM"


Eskiden herkes saklardı bu tür şeyleri şimdi biraz daha rahat.
Aslında bir yere kadar saklıyorlar. Herkes herkesin ne yaptığından haberdar. Senin aracılığınla bütün Türkiye’ye bir soru sormak istiyorum. “Birini çok seviyorsunuz. Onun için yapamayacağınız çok az şey var ve sevgilinizin biseksüel olduğunu öğreniyorsunuz. Ne yaparsınız?”

Önce inanmak istemem.
Neden?

Çünkü insan sevdiğine hiçbir zaman dokunulmasını istemez.
Sen de aynısını yapıyorsun. Tıpkı Ali Sunal olayındaki çifte standart gibi. Bugün Melek Baykal “Oprah” çakması programında çifte standart yapıyor. “Ali böyle bir şey yapmaz, inanmıyorum” diyor. Neden inanmıyor? Neden ben kötüyüm?

Daha önce de duymuştum ikinizin adının bir arada anıldığını “Utku ve Ali” diye.
Açık söyleyeyim ben de inanmamıştım. Þimdi tekrar sormak istiyorum. Ali Sunal’la ilişkim olmadı. Olamazdı da. Çünkü çok iyi arkadaşımdı. Çok severim kendisini.

Görüşüyorsunuzdur. Dinlemeye falan geliyor mu?
O zamanlar annesi, babası herkes izlemeye geliyordu.

Herkes izlemeye geliyordu ama neden Ali?
Eşi de hiç konuşmuyor. Bilemem. İnsanların planları beni aşıyor. Ali Sunal’ı 5 senedir görmüyorum.

5 sene önce de bir ilişkiniz yoktu yani.
Hayır. Neden benim zevklerim sorulmuyor? Ben insan değil miyim? Bekli Ali Sunal’ı beğenmiyorumdur. Neden birlikte olayım? Neden Ali Sunal söz konusu da ben değilim?

Ali Sunal’ı beğeniyor musun?
Beğenmiyorum. Neden birlikte olayım? Ali Sunal tipim değil. Öyle biriyle birlikte olmam.

"4.5 SENE TRAVESTİ OLARAK YAÞADIM"


Ameliyat olmaya nasıl karar verdin?
Hiç düşünmeden karar verdim. Çünkü ameliyat olmaya karar verdiğimde zaten hazırdım. İş hayatım tam tersine dönecekti. İnsanlar sahnede süslü bir erkeğe karşı daha rahat. Bu arada öyle bir kilo verdim ki 40 kiloya düştüm. Maddi olarak kendimi hazırladım. İlk ameliyat olduğumda çok korktum.

İlk ne ameliyatı oldun?
Burnumu yaptırdım. Ardından elmacık kemiklerimi yaptırdım ama sonra çıkardım. Çünkü çok şişkin oldu suratım. Bülent Ersoy ve ondan sonra gelen ekol gibi yüzümün boğum boğum olmasını istemedim. Çenemin altındaki tüyleri lazerle aldırdım. Onun dışında normal bir kadının yaptıracağı şeyler var işte, botoks gibi. Dört buçuk sene travesti olarak yaşadım.

Cinsiyet değiştirme ameliyatı hakkında az çok bir fikrin olmuştu yani.
Tabii. Türkiye’deki prosedür şöyle, doktora gidersin. “10 milyarım var” dersin. Seni budar. Ameliyatta ortaya çıkacak sorunların hiçbirinin sorumluluğunu kabul etmediğine dair bir de kâğıt imzalatır. Nerede insanlık?

Ameliyattan sonra annen baban nasıl tepki gösterdi?
Evlatlarının mutlu olması en çok onları mutlu ediyor. Bir dönem “Başkaları ne diyecek” diye yaşıyorsunuz. Bugün seni eleştiren herkes daha beterini yaşıyor. Her kadının yapabileceğini yapıyorum. Türkiye’de beni beğenen, benim parfümümü alan kadınlar var. Elbisemi görüp tasarımcıya giden kaç kişi var ki ben çok fazla basında yer almayan biriyim. Ama televizyon programlarında bana gelince “Transseksüel şarkıcı”, Bülent Ersoy’a gelince “Bülent Hanım” ikimizin arasında ne fark var? Onunki de yapma benimki de.

"HEDİYELERLE BİRLİKTE ADAMLARI PAKETLETİP GÖNDERİYORUM"


Sahnede tacize uğradın mı?
Hayır hiç olmadı.

Bir şey yazıp gönderirler mi?
Ne hediyeler geliyor ama hediyelerle birlikte adamları paketletip gönderiyorum.

Kandırıldım demiştin.
“Metrocity bizim” dedi. Kandırdı.

Kim?
Sosyetik bir playboy. Eski bir erkek arkadaşım vardı. Hayatını çok irdelememiştim. Fakat o kadar yalancılar ki... Kumar oynadık. “10 bin dolar versene” dedi. Verdim. Bugün hangi kadın kocasına yardım etmiyor. Veriyorum. Verdikten sonra gidiyorlar. 6 senelik ilişkim biterken ihanet yüzünden bitti. Hem de benden çok daha vasat biriyle.

Kadınla mı aldattı seni?
Evet. Gay’le aldatacak hali yok ya. Artık o kadarına çıldırırdım.

Seni ne şoke eder?
Herkesten her şeyi bekliyorum. Her şeye inanırım. İnsanlar kötülükle besleniyor. Herkes herkesin kocasıyla karısıyla. Neden evli bir adamla birlikte olayım ki? Ben de bir kadınım. Kimse aldatılmak istemez. Adamlar yalancı. Mutlu değilsen ayrılırsın. Bir başkasının mutsuzluğu beni nasıl mutlu edebilir? Bugüne kadar hiçbir erkek arkadaşım evli değildi.

"ANNEM VE BABAMLA OTURUYORUM"


Kuşların vardı öyle değil mi?
Kuşlarım ve 9 köpeğim var. Çok çocuklu bir kadınım.

Evin çiftlik gibiydi.
Evet hâlâ öyle.

Yatırımlarını nasıl yapıyorsun?
İşini alnının teriyle kazanan herkes gibi vergimi ödüyorum. Annem ve babamla yaşıyorum.

Bülent Ersoy’un tacına aday mısın?
Tacı onda kalsın. İstemiyorum.

Neden?
Aramızda vizyon farkı var. O bir Türk Sanat Müziği ustası.

"ÇOK İYİ BİR ÞOV KADINIYIM"


Eurovision için teklif gelse gider misin?


Dana International gitti mesela. Ruslardan da gidenler var. Bunları takip ediyorum. Bu arada pek çok dilde program yapıyorum. Türkçe, Grekçe, İspanyolca, Fransızca. Nahide’de ramazan da dahil olmak üzere 9 program yaptım. Þu an Abiye diye kendi açtığımız mekândayız. Televizyona ya da başka bir yere çıkma derdim yok. Zaten kolay kolay röportaj vermiyorum. Böyle bir derdim olsa çok rahat çıkarım. Konuşulmak için Ali Sunal’a ihtiyacım yok. Bana çifte standart yapanlara, ağız burun kıvıranlara “Hanımefendi” dedirtip elimi öptürürüm. Hakkımı yemesinler. Çok iyi bir şov kadınıyım. Televizyona çıktığımda pek çok tabuyu yıkacağım. Benimle eğlenmemeye imkân yok.

Yurtdışına açılmayı düşünüyor musun?


Hayır. Gidip ne yapacağım? Kraliçe Elizabeth mi çağıracak beni? Burada paramı kazanıyorum.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Azra Akın'dan bebek müjdesi!
Atakan Koru ile evli olan ünlü güzel Azra Akın, anne olmaya hazırlanıyor.

Haberi Oku