Güncel:
Yorum Yap Yazdır
Arakanda Neler Oluyor.. Arakan Neresi
Bir ülke neden adını değiştirir? Siyasetin coğrafya üzerindeki en nafile çabalarından biri yerleşim birimlerinin, şehirlerin adlarını değiştirerek geçmişe, dolayısıyla ortak hafızaya şekil verme isteğidir. 1962’de eski İngiliz sömürgesi Burma’da darbeyle iktidara gelen askeri diktatörlüğün 27. yılında düşünülen tam da buydu. Burma yerine Myanmar adı alınarak sömürge geçmişi silinecekti. 1989’da dünyanın en otokrat ve kapalı rejimlerinden biri Myanmar adını aldı. Muhalefet lideri Aung San Suu Kyi’yi 15 yıl boyunca ev hapsine mahkum edecek kadar özgür düşünce düşmanı rejimin her alandaki baskısı topluma nefes aldırmıyordu. Ama bir topluluk vardı ki askeri yönetimin şiddetine dilleri ve dinlerinin farklı olması nedeniyle uygulanan zulüm de eklendi.

BM: Zulüm görüyorlar
Birleşmiş Milletler’e göre Myanmar’ın Bangladeş sınırındaki Rakhine eyaletinde (Arakan) yaşayan 800 bin Rohingyalı Müslüman ‘dünyanın en çok zulüm gören topluluklarından’. Budist ağırlıklı Myanmar halkından dilleriyle de ayrılan ve azınlıkta kalan Rohingya halkı Arakan’ın yüzyıllardır vatanları olduğunda ısrar etseler de hükümet onların Hindistan alt kıtasından yakın zamanda göç ettiğini öne sürüyor. Yangon yönetimi bu görüşe dayanarak Rohingyalıları anayasasında yerli gruplar arasında saymayarak vatandaşlık hakkı tanımıyor. Vatandaş olmadıkları için en temel eğitim ve sağlık hizmetlerınden mahrum bırakılan Arakanlı Müslümanlar haziran ayında uğradıkları inanç temelli şiddetle hatırlandı.
Bağımsız gazetecilerin ve uluslararası gözlemcilerin giriş yapmasının çok zor olduğu ülkenin batısındaki eyalette mayıs ayı sonunda Budist bir kadına tecavüz edilip öldürdükleri suçlamasıyla 3 Müslüman erkeğin tutuklanması şiddetin fitilini ateşledi. 4 Haziran’da Taungup bölgesinde öfkeli bir kalabalığın tecavüz zanlılarının içinde olduğunu düşünerek saldırdığı otobüste 10 Müslüman erkek öldü. Müslüman topluluk da misilleme olarak Budist köylerini ateşe vermeye başladı. İnsan hakları örgütleri Human Rights Watch ve Uluslararası Af Örgütü’ne göre polis yüzlercesi gözaltına alınan çok sayıda Müslümana şiddet uyguladı; insan hakları ihllaleri yaşandı.

90 bin kişi evini terk etti
Eyalette karışıklık sürerken BM’ye göre 90 bine yakın kişi evini terk etti. Myanmar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu 11 Temmuz’daki şiddet olaylarından bu yana en az 78 kişinin öldürüldüğünü açıklarken resmi olmayan rakamlara göre ölü sayısı 100’ü aştı. Yedi hafta önce eyalette ilan edilen sıkı yönetim ise hak ihlallerine zemin hazırlamasıyla eleştiriliyor.
Son dönemde dünya gündemine ekonomik ambargonun kalkması için peşpeşe yapılan demokratik reformlarla gelen Myanmar’da Müslüman azınlığın yaşadıkları, ülkenin daha kat edecek çok yolu olduğunu gösteriyor. 2010 yılında sivil bir hükümetin göreve geldiği, Suu Kyi’nin serbest seçimler sonrasında vekil olarak meclise girdiği ülkede 1982 tarihli vatandaşlık kanunun gözden geçirilmesi kilit önemde. Bugüne kadar azınlık hakları konusunda aktif davranmamakla eleştirilen Suu Kyi dün mecliste yaptığı ilk konuşmada ‘tüm etnik kimliklerin eşit hakları için gerekli kanunların tartışılmasını’ istedi. Af Örgütü’nden Myanmar araştırmacısı Benjamin Zawacki ise‘Rohingyalılara yönelik ayrımcılığın Myanmar’ın insan hakları sicilini kötüleştirdiğine’ dikkat çekti.

ERDOĞAN: BM'Yİ ARAKAN'DA GÖREVE DAVET EDİYORUZMİLLİYET DIŞ HABERLER SERVİSİ / Başbakan Tayyip Erdoğan, Arakan bölgesindeki olaylarla ilgili Birleşmiş Milletler’i (BM) göreve çağırdı. Başbakan Erdoğan, “Bugün Arakan bölgesinde insanlar ve insanlık katlediliyor. BM’yi burada göreve davet ediyoruz. Bu daveti yapmaktan daha normal, daha insani ne olabilir? Bir avuç Müslüman ne yazık ki oradaki ağırlıklı yönetim tarafından şu anda katlediliyor, yakılıyor. Bunu seslendirmekten daha tabii ne olabilir? Bu bizim insani görevimiz” dedi. Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) da Myanmar’ın batısındaki Arakan bölgesinde zulme uğrayan Müslümanlara yardım için ülke genelinde kampanya başlatıyor. Ramazan ayı boyunca sürecek kampanya kapsamında vatandaşlar fitre ve zekatlarını da Arakanlı Müslümanlara gönderebilecek. TDV’nin bugün başlatacağı kampanyanın startını ise Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez verecek.AB: Yakından takip ediyoruz
Avrupa Birliği ise Arakan eyaletinde süren şiddet olaylarından endişe duyduğunu belirterek, insani yardım kuruluşlarının bölgeye erişimine izin verilmesi çağrısında bulundu. AB Komisyonu’nun insani yardımlardan sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva’nın basın ofisinden AA’ya yapılan açıklamada, “AB Komisyonu Batı Myanmar’daki ve şiddetten etkilenen insanların güvenli liman ve acil tıbbi yardım aradığı belirtilen Bangladeş’in Cox Bazaar bölgesindeki durumu yakından takip etmektedir. AB Komisyonu Myanmar ve Bangladeş’e insani yardım kuruluşlarının kurbanlara ulaşmalarına izin vermeleri çağrısı yapmaktadır” denildi.Taliban’dan Myanmar’a tehdit
Pakistan Talibanı, Pakistan hükümetinin Myanmar hükümetiyle olan tüm ilişkilerini kesmemesi halinde, Rohingya Müslümanlarına yönelik katliamın öcünü almak için Myanmar’a saldıracağı tehdidinde bulundu. Örgüt sözcüsü Ehsanullah Ehsan, Pakistan hükümetinden Myanmar’la tüm ilişkilerini askıya alması ve bu ülkedeki büyükelçiliğini kapatması çağrısında bulunarak, “aksi halde, nerede olursa olsun Myanmar çıkarlarına ve Myanmar’ın Pakistanlı dostlarına bir bir saldıracakları” tehdidinde bulundu.

ARKAN NERESİ. HARİTADA NERDE YER ALIYOR 

Arakan, Myanmar’ın kuzeybatısında yer almaktadır. Arakan nüfusunun önemli çoğunluğunu “Rohingya” Müslümanları ile Budist “Rakhine”ler oluşturmakta. İslam, Arakan’da 8. yüzyıldan itibaren bölgeye gelen Müslüman tüccar ve dervişler vasıtasıyla yayıldı. Arakan’da 1430’da bir İslam devletinin kurulduğu ve bu devletin 1784 yılında Budist krallık tarafından işgal edilinceye kadar 354 yıl bağımsız bir devlet olarak kaldığı bilinmektedir.
-Haritaya tıklayarak netleştirebilirisiniz-
1948 yılından beri Budist Myanmar devletinin işgali altında bulunan Arakan’daki Müslümanlar, büyük baskı ve kısıtlamalar içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışımakta. Bölgede Müslümanların evlenmeleri, seyahat etmeleri ve okumaları yasaktır. Müslüman çocukların sadece ilkokula kadar okuyabilmelerine izin veriliyor. Müslümanların seyahat yasakları o kadar geniş ki başka bir kasabaya ailelerini ziyarete gitmek için bile izin almaları gerekiyor.
1 Milyondan fazla Arakanlı Müslüman başta Bangladeş olmak üzere Pakistan, Malezya, Suudi Arabistan’da çok kötü şartlarda mülteci olarak yaşam savaşı vermektedir. Kamplarda açlıktan toplu ölümler alışılagelmiş bir durum haline gelmiştir.


haberevet.com
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

CHP'de gündem revizyon
CHP'de imza yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle olağanüstü kurultayın toplanmayacağının...

Haberi Oku