Sinbo'nun ihracat başarısı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, son 2-3 yıldır çeşitli sohbet ortamlarında bir işadamından söz ediyordu:

- Sinbo Mehmet'in başarısı tam senlik bir öykü. Adam Çin'de üretim yaptırıyor. Dünyada 70 dolayında ülkeye kendi markasıyla satıyor.
Birkaç kez Basın Danışmanı Mehmet Sarı'dan 'Sinbo Mehmet'in (Mehmet Demir) telefonunu aldım, ancak araya hep başka işler girince kaldı. Sonunda İmago'nun sahibi Betül Tüzemen bizi buluşturdu.

Sinbo, Minton ve Telefunken markalarıyla küçük ev aletleri üreten Depa Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Þ.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demir, yanındaki üç pırıl pırıl genci tanıştırdı:

- Kızlarım Sena ve Sare, oğlum Semih Demir...

Eğitimlerini merak ettim... Sena Demir, orta okuldan itibaren yurtdışında eğitime gitmiş. Londra'da master yapıyor. Sare ve Semih Demir de liseden itibaren yurtdışında eğitime yönelmiş. Sare Demir, üniversiteyi Londra'da, Semih Demir de İstanbul'da (Özyeğin) okuyor.
Mehmet Demir'e soracak oldum:
- Çocuklarınızın niyeti ne? Sizin işlerle ilgilenecekler mi?
Üçü birden atıldı:
- Biz şimdiden işlerle ilgileniyoruz. Eğitimlerimiz bitince başta Sinbo olmak üzere markalarımızı dünyada daha da öne çıkarmak için kolları sıvayacağız.

Mehmet Demir'e Zafer Çağlayan'ın bana anlattıklarını anımsattım:

- Çin'de yaptırdığınız üretim aynı tempoda sürüyor mu?

- Ben kendi işimi yapmaya ithalatçılıkla başlamıştım. 1995'te Sabancı'dan Sharp markasını devraldım, yürümedi. 1997'de Sinbo markasını Depa Elektronik olarak tescil ettirip, küçük ev aletleri üretimine girdik. Beko, Arçelik, Vestel gibi Türk markaları, dünyada bizim de önümüzü açtı. Başlangıçta üretimi Çin'de yaptırıp, hem Türkiye'de, hem diğer ülkelerde pazarlıyordum. Þimdi durum farklılaştı.

- Nasıl farklılaştı?

- Haramidere'de kendi fabrikamız var. 50 milyon dolarlık yatırıma ulaştık. Yılda 10 milyon adet üretim yapabilecek kapasitemiz var. 2011'de 5 milyona yakın üretim yaptık. Türkiye ve dünyada pazarladığımız ürünlerin yüzde 50'si artık Haramidere'deki fabrikamızdan çıkıyor. Geri kalanı Çin'de yaptırdıklarımız.

Çin'de üretim yaptırıyor havasından sıyrılma çabası dikkatimi çekti:

- Çin'de kendi markamızla ürettirdiğimiz malı Arjantin'e, Þili'ye, dünyanın 70 dolayındaki ülkesine satıyoruz. Ancak, artık daha çok yerli üretime odaklanmak istiyoruz.
- Çin'de kendi markanızla ürettirip, dünyaya satmanın çekinecek bir yanı mı var?
- Hayır... Volümlü işler hâlâ orada yürüyor. Örneğin, bir elektronik tartı. 1 milyon adet istiyoruz. Onu Çin'de ürettiriyoruz. Ancak, tasarıma, Türkiye'deki üretime daha çok yüklenmeyi planlıyoruz.
İhracat çabasından örnekler anlatırken İran'a vurgu yaptı:

- İran'da reklam yapan ilk Türk markasıyız...

Sonra Irak'tan örnek verdi:
- Irak pazarına odaklanmak üzere Bağdat'ta görüşmeler yapmaya gitmiştim. Planladığımdan önce gidip, bir gün de erken döndüm. Benim Bağdat?ta yemek yediğim restoran bir gün sonra bombalandı. 14 kişi hayatını kaybetti. Yani, riskler var ama oralara şimdilerde yerleşmek önemli.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan haklıymış... Çok uzun süre önce değil, 1997'de başlayan öykü, Sinbo'yu Çin'de fason üretimden, Türkiye'de 50 milyon dolar yatırıma taşımış...

Mehmet Demir, bir yandan diğer ihracatçılar gibi kelle koltukta Bağdat'ın yolunu da tutuyor, diğer yandan Türkiye'deki üretimini de büyütmenin planlarını yapıyor...
3 çocuğunu da Depa'nın 5 yıl sonra 5 milyar dolarlık ciroya ulaşması hedefine dönük yetiştiriyor...

Arsaya yılda 600 bin dolar kira veren oldu yatırımda karar kıldım

MEHMET Demir, İstanbul Haramidere'de bugün fabrikanın bulunduğu arsanın boş olduğu günlerde kendisine yapılan teklife değindi:
- Bizden arsayı yıllık 600 bin dolara kiralamak isteyenler oldu.
- Neden vermediniz?
- Çocuklarım erkenden rantiye olsun istemedim.
- Yatırımı ne zaman yaptınız?
- 2008'de herkes 'dünyanın sonu geldi' havasına girmişken biz yatırım yaptık.

Rusya'da ilk 5 marka arasında yer alıyoruz

DEPA Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Þ. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demir, Sinbo markasıyla Rusya'da ulaştıkları noktaya vurgu yaptı:
- Rusya'da kendi şirketimiz var. 45 kişi çalışıyor. Bütün marketlerde ürünlerimiz var. Küçük ev aletleri pazarında ilk 5 marka arasındayız.
- Rusya pazarındaki satışlarınızın büyüklüğü ne kadar?
- 60 milyon dolar. 3 yılda 300 milyon doları aşacağımızı düşünüyoruz.

İsviçre'de Sinbo hayali kurdum, artık gerçek oldu

DEPA Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demir'in kızı Sare Demir, İsviçre'de lise eğitimi gördüğü günlere döndü:
- İsviçre'deki mağazalarda Sinbo ürünleri görmeyi hayal ederdim.
- Girdiğiniz 70 dolayındaki ülke arasında İsviçre de var mı?
Sare Demir yanıtladı:
- Hayalim artık gerçek oldu... İsviçre'de de Sinbo markalı ürünlerimiz var.

800 kişi çalışıyor 10 liralık ürüne 30 liralık servis veriyor

MEHMET Demir'e Haramidere'de yarattığı istihdamı sordum:
- 800 dolayında personelimiz var.
- Yelpazede kaç farklı ürün var?
- 400 çeşit ürünümüz var.
Ürünlerden söz açılınca, tüketiciye saygılı tutum örneği verdi:
- 10 liralık ürünümüz bile olsa 30 lirayı bulan servis hizmetimizi hiç aksatmayız. 'Kullanıcı hatası' demez, gerektiğinde yeni ürün veririz. Yeter ki bizim ürünlerimizi kullananlar, 'Lanet olsun' demesin.
Haberler