BM'den İsrail'e 'aşırı güç' tepkisi

BM, İsrail'in geçen cuma günü Gazze sınırında yürüyüş yapan onbinlerce silahsız Filistinliye karşı "aşırı güç" kullandığına dair "güçlü bulgulara" ulaşıldığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in geçen cuma günü  Gazze sınırında yürüyüş yapan onbinlerce silahsız Filistinliye karşı "aşırı güç"  kullandığına dair "güçlü bulgulara" ulaşıldığını bildirdi. 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, örgütün  Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, Filistinlilerin geçen cuma  Gazze sınırında on binlerin katılımıyla düzenledikleri ve 22 sivilin şehit  edildiği, binden fazla kişinin yaralandığı barışçıl Büyük Dönüş Yürüyüşü ile  ilgili açıklamalarda bulundu.

Yürüyüşte, İsrail güvenlik güçlerinin onbinlerce silahsız Filistinliye  karşı "aşırı güç" kullandığına dair "güçlü bulgulara" ulaşıldığını aktaran  Throssell, "Bugün ve gelecek haftalardaki gösteriler sırasında daha fazla  şiddetin yaşanmasından  ciddi biçimde endişe duyuyoruz." uyarısında bulundu.

Throssell, İsrail makamlarının açıklamalarının aksine, Filistinli  silahsız göstericilerin tam donanımlı İsrail güvenlik güçlerine "ciddi bir tehdit  unsuru" oluşturmadığının altını çizdi.

İsrail güvenlik güçlerini uluslararası insan hakları hukukuna,   barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğüne uymaya davet eden Throssell, "Uluslararası  insan hakları hukuku uyarınca, ateşli silahlar, son çare olarak, aşırı bir  gereklilik durumunda ve yakın bir ölüm tehdidine veya ciddi yaralanma riskine  karşılık olarak kullanılabilir." diye konuştu.

''İSRAİL CENEVRE SÖZLEŞMESİNİ İHLAL ESİYOR''

"İsrail’e protestoculara karşı aşırı güç kullanılmadığından emin  olması yönündeki yükümlülüklerini hatırlatıyoruz." ifadesini kullanan Throssell,  İsrail'in Dördüncü Cenevre Sözleşmesi'ni ağır şekilde ihlal ettiğini vurguladı.

1949 yılında imzalanan ve 1950 yılında yürürlüğe giren Dördüncü  Cenevre Sözleşmesi, savaş bölgelerinde ve işgal altında yaşayan sivilleri  korumayı taahhüt ediyor. İsrail ise Dördüncü Cenevre Sözleşmesi'ni imzalamasına  rağmen henüz yasal olarak sözleşmeyi onaylamadı.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te ele geçirdiği bölgeleri "işgal altında"  değil, "tartışmalı" olarak nitelendiren İsrail, Filistinlilere yönelik  ihlallerinin, inşa ettiği Yahudi yerleşim yerlerinin yasa dışı olmadığını ve  sözleşmeyi ihlal etmediğini öne sürüyor. Filistin ise sözleşmeye 2 Nisan 2014  itibarıyla taraf olduğunu açıklamıştı.

GEÇEN HAFTA NE OLMUŞTU?

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yıl dönümü kapsamında geçen cuma  gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl  eylemler düzenliyor. İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri  dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını"  talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gösterilerin başladığı ilk günden bu yana 22 Filistinli şehit oldu,  bin 500'den fazlası yaralandı.

Haberler
Güncel
ABD talep etti, BMGK kara listeye aldı!
Güncel
İstanbul'daki taksilerde yeni dönem!