Sıcaklıklar Bin Yılık En Üst Seviyesinde

El Nino hava sistemi Büyük Okyanus'taki sıcaklıkları yükselterek tüm dünyayı ısıtacak. Bu da kuraklıklarla aşırı hava olaylarına yol açacak. El Nino hava sisteminin etkisinin 1950'den bu yana ilk kez bu kadar şiddetli hissedileceği vurgulanıyor

 

İngiliz meteoroloji uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre küresel ısınmadaki yavaşlama iki yıl içinde sona erecek. bu yıl ve gelecek yıl rekor düzeyde sıcaklıklar yaşanacak. Bu sıcaklık artışında El Nino hava sistemi de etkili olacak. 

El Nino hava sistemi Büyük Okyanus'taki sıcaklıkları yükselterek tüm dünyayı ısıtacak. Bu da kuraklıklarla aşırı hava olaylarına yol açacak. El Nino hava sisteminin etkisinin 1950'den bu yana ilk kez bu kadar şiddetli hissedileceği vurgulanıyor. 

Uzmanlar, küresel ısınmayı önlemeye yönelik ciddi adımlar atılmamasının ve karbon salınımı da sıcaklık artışında pay sahibi olduğunu kaydediyor. 

Araştırma sonuçlarının, küresel ısınmanın abartıldığını söyleyenlerin iddialarını çürütecek nitelikte olduğu da belirtiliyor. 

Aralık ayında Paris'te yapılacak zirvede, karbon salınımını kısıtlama yönünde bir anlaşmaya varmaları için dünya liderleri üzerindeki baskının artması gerektiği bildiriliyor.
Haberler