Hurda araçta son tarih!

Hurda araçları elinden çıkarmak isteyenler için büyük fırsat. Araçları hurdaya çıkanlar için araç sahiplerine önemli bir uyarı geldi. Hurda araç yasasından yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2014 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor.

 Aracı hurdaya çıkanlar için önemli bit uyarı geldi. Hurda araçların tasfiyesi ve sahiplerinin mağduriyetini önlemek için Bakanlık tarafından yapılan düzenleme kapsamında 326 bin taşıt hurdaya ayrıldı. Hurda araçların tasfiyesi yönünde gelen talep üzerine geçen martta 5838 sayılı kanunun ilgili maddesinde düzenleme yapıldı.
Hurda araç yasasından yararlanmak için son gün 31 Aralık 2014 .. Hurda araçlarla ilgili dönemin yıl sonunda bitecek.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, "Kanunun çıktığı mart ayından beri 326 bin taşıt hurdaya ayrıldı. Terkin edilen motorlu taşıtlar vergisi 573 milyon 911 bin lira, tahsilinden vazgeçilen para cezası ise 7 milyon 349 bin lira" dedi.

Mazıcıoğlu, devirde işlemin hemen bitmediğine dikkati çekti.

Araç üzerindeki haciz ve ipoteklerinin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Mazıcıoğlu, "Araç sahipleri, trafik tescil bürolarında gerekli işlemleri yapacak. Kayıt ve tescillerinin silinerek hurdaya çıkarılan araçlar il özel idarelerine bedelsiz teslim edilecek" diye konuştu.

Mazıcıoğlu, üretim yılı 1990 ve daha eski araçların tüm borçlarının silineceğini, 2000 model ve üstündekilerin biriken vergilerinin ise 4'te birinin ödeneceğini sözlerine ekledi.
Haberler