GÜNÜN MANŞETLERİ


Erken Emeklilik Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son durum ne?

Erken Emeklilik Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son durum ne?

26.06.2013 12:35:56

Erken emeklilikte 5 Milyon mağdur isim devletten yardım eli bekliyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubu eylemlerine devam etme kararı alınacak mı? Yıllardır çözülemeyen Erken Emeklilik sorunu 2013 yılında da çözüme ulaşılmış değil. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar Erken Emeklilik 2013 mağdurları son durumu ne?

Erken emeklilik konusunda Dünya Bankası'ndan önemli bir uyarı geldi.
 
Erken emeklilik konusunda Türkiye'ye kritik uyarı! Dünya Bankası ve Bakanlık erken emeklilik için Türkiye'yi uyardı.
 
Emekliyi sevindirecek haber!
 
Emekli olduktan sonra çalışan ya da işyeri açan emeklilerden kesilen paraya sınır geldi. 59 yaşın üstünde olan emekliler bu parayı ödemeyecek.
 
Çalışan emekliler için büyük bir yük haline gelen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemelerine sınır geliyor. Emekli olduktan sonra işyeri açan, ya da bir başka firmada çalışan emeklilerin maaşlarından belli oranlarda kesinti yapılıyor. Emeklilerin kesintileri hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden, kendi nam ve hesabına tabi çalışmaları halinde ise kendilerinden yapılıyor. Bu oran yüzde 15'e kadar çıkabiliyor.
 
2013 erken emeklilik ne zaman sorularına sefer Mustafa Çağlayan açıklama getirdi. Sosyal Güvenlik konusunda uzman olan Çağlayan emeklilik haberini bekleyenlere bir sene erteleme yapın dedi.
 
2013 erken emeklilik konusu Mustafa Çağlayan'a göre belki iki seçimin olacağı 2014 yılında gelişme olabilir dedi. Ancak şu an hiçbir gelişme beklemediğini de belirtti.
 
2013 erkek emeklilik olacak mı soruları ise şu şekilde açıklandı. Çağlayan'a göre başbakan yardımcısı ve maliye bakanı böyle bir şeyin olmasına ihtimal vermiyor. Çünkü devletin 5 milyon emekliyi kaldıracağını düşünmüyorlar. Ancak Faruk Çelik'in güvenlik bakanı olarak verdiği emir nedeni ile 2014 yılında olma ihtimali bulunmakta. Bunun sebebi ise olacak iki seçime bağlanmaktadır. Çağlayan'ın konu hakkında var olan açıklamaları ise kısa süre içerisinde sizlere aktarılmaya devam edecektir.
 
"Yanımıza emekli olmuş bir amca geliyor ve bize soruyor: Bizim gün sayımız aynı olmasına rağmen o benden neden fazla maaş alıyor? Burada esas olan gün sayısı değildir. Gerçek sıkıntı işverenlerin çalışan personelin primini gerçek maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden ödemesidir. Sizin piriminiz ne kadar yüksek ödenirse o ölçüde yüksek emekli maaşı alırsınız. Zaten Türkiye'de çalışanların yüzde 60'ının primleri asgari ücret olarak gösteriliyor. Böylelikle hem devlet kaybediyor hem de çalışan emekli olduğunda gerçek hakkını alamamış oluyor."


Etiketler : Erken Emeklilik Emeklilikte Yaşa Takılanlar haberleri 2013

YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu yazıya yapılan yorumlar

şükran uzer / bursa
05 Temmuz 2013 Cuma - 10:51

birde biz vatandaşı duysanlar kendilerine 5 yıl çalışıp emeklilikten sonrda bütün sağlık haklarından yararlanma çalışmadan sağlıktan tam yararlanma ama bize yok mübarek günlerde dr giderken alışveriş yaparken vicdanları sızlamıyormu bize iş vermiyorlar ne yapacağız hakkımız olduğu halde haksısız
birde kanun eksik çıkmış bir kanunu çıkarırlarken geçmiş içine alınarak çıkarılmaz gelecek alınarak çıkarılır düzeltilmeli bu görmezden geliyorlar lütfen birde garibana yaparken bütçe açık oluyor ama başka şeylerde açık olmuyor
yeşil kartlılar özürlü anneye bakana yardım olarak maaş karşıyım sağlık ilaç ve yatalaksa bezi karşılansın maaş verimesin benden alıp onlara veriliyor ben yıllarca prim ödemişim bana yok hakmı soruyorum vicdanan gereken neyse yapılsın mübarek aylarda teşekkür ederim

VİDEO GALERİ


SİTE YAZARLARI

FOTO GALERİ

ALINTI YAZARLAR